Friday, September 30, 2011

easy crockpot meals

Taco Roast

This recipe is super easy! Serve with Mexican Rice or use the meat to make fajitas.

1 small Roast
1 packet Taco Seasoning
1 (15oz.) can Tomato Sauce

Place all ingredients in the crockpot and cook on low for 4-6 hours.

thanks cuttingcouponsinKC

Slow Cooker Chex Mix

Ingredients:

3 cups Corn Chex cereal
3 cups Rice Chex cereal
3 cups Wheat Chex cereal
3 cups Cheerios cereal
3 cups pretzel sticks
1 can mixed nuts
1 cup vegetable oil
2 tablespoons Worcestershire sauce
1 1/2 teaspoons seasoned salt
3/4 teaspoon garlic powder

Instructions:

Mix all three Chex cereals, Cheerios cereal, pretzel sticks, and mixed nuts in a 6-quart or larger slow cooker.
Whisk together vegetable oil, Worcestershire sauce, seasoned salt and garlic powder and pour over cereal mixture. Mix well.
Cook uncovered on high for approximately 90 minutes, stirring frequently.
Turn the slow cooker down to low and cook for an additional 20 minutes, again stirring frequently.
Spread on a cookie sheet to cool.

How to Save On…

How to Save on Seasonal Items

Mail flat rate for heavier items. Choose this two- to three-day shipping option (for domestic destinations) from the U.S. Postal Service and pay the same amount regardless of box weight. For example, sending an 11-by-8½-by-5½-inch box from New York to California costs $9.80, whether it weighs 20 pounds or 70.




Send out holiday postcards. If you choose the standard 4¼-by-6-inch size, you’ll save 15 cents a card (using a 27-cent stamp instead of a 42-cent one).




Say so long to expensive wrapping paper. Cover your gifts with butcher paper (about $16 for 500 feet) instead of “designer” paper (about $30 for 30 feet).




Stock up on wine by the case to present as hostess gifts. Most retailers offer a 10 percent discount on larger orders; just ask the next time you’re at a wine shop. Some will even let you mix different brands in one box.




Top gifts with yarn. Pass on the $10-a-yard ribbon options and score a huge bundle of yarn―more than 70 yards―for just $2 to $6.




Stick with serving a signature punch or cocktail. Stocking a full bar can be quite costly―around $265 for wine, beer, liquors, and mixers to serve 25 guests.




Ditch disposable stemware. It may seem cheap (about $10 for 10 Champagne flutes), but the price of plastic can really add up, since you’ll have to buy it for each party. Instead, visit a restaurant-supply store (check your Yellow Pages to find the nearest one). You’ll find reusable glass stemware for around $1 a glass.




Search Craigslist.org. People who have just moved often give away large boxes (perfect for a dollhouse or a tricycle) through the site.

Wednesday, September 28, 2011

Catalina National Offers: September 5 -... last chance

Jell-O (9/5/11 - 10/2/11)

Buy 3 participating products, get $2.00 off next shopping order ~ or ~
Buy 4 participating products, get $3.00 off next shopping order ~ or ~
Buy 5 or more participating products, and get $4.00 off next shopping order.

General Mills Skillet Helpers (9/5/11 - 10/2/11)

Buy 3 participating products, get $2.00 off next shopping order ~ or ~
Buy 4 participating products, get $3.00 off next shopping order ~ or ~
Buy 5 or more participating products, and get $4.00 off next shopping order.


Kotex (9/9/11 - 10/2/11)

Buy 2 participating products; get $2.00 off next shopping order ~or ~
Buy 3 or more of participating products; get $3.00 off next shopping order.

Nescafe Classico (9/9/11 - 10/2/11)

Buy 2 participating products, get $2.00 off your next shopping order ~or~
Buy 3 participating products, get $3.00 off your next shopping order ~or~
Buy 4 or more participating products, and get $4.00 off your next shopping order.

Starbucks Bagged (9/12/11 - 10/2/11)

Buy 2 or more bags of Starbucks and get a PIN code to enter online and receive a $5.00 Starbucks gift card.

Kelloggs Free Milk (9/19/11 - 10/19/11)

Buy 3 or more Kellogg's Cereals 8.7 or larger; Get 1 coupon for free milk (up to value $3.60) off of your Next Shopping Order.

Listerine Pocket Packs (9/22/11 - 10/15/11)

Buy 2 participating products, and get $2.00 off your next shopping order ~ or ~
Buy 3 participating products, and get $3.00 off your next shopping order ~ or ~
Buy 4 or more participating products, and get $4.00 off your next shopping order.

Hy-Vee sale 9-28- / 10-4









Hy-Vee Coupon Save $5.00 with additional purchase and coupon 

Go Here to see the rest of the coupon match ups from Penny Pinchin Mom


Hy-Vee Tomato Juice $0.99
Hy-Vee Green Beans or Corn $0.39
Hy-Vee Tomatoes 2/ $1.00 $0.50
StarKist Chunk Light Tuna $0.69
Kellogg's Cereal 50% off
Quaker Oats $1.68
Hy-Vee Peanut Butter $0.99
Hy-Vee Seasoning 2/ $1.00 $0.50
Hy-Vee Microwave Popcorn $0.99
Hy-Vee Soup & Oyster Crackers $1.28
Dannon Activia Yogurt 2/ $4.00 $2.00
Hy-Vee Sour Cream $0.69
Midwest Country Fare Vegetables $0.88
Velveeta Cheesy Skillets $1.88
Zatarain's Rice Dinners $1.68
Amana 100% Natural Boneless New York Strip Steak $4.99
Dole All Natural Salad Blends $0.99
Ripe'n Ready California Nectarines 1.48 lb.
Sweet Holiday Plums 99¢ lb.


Nestle Toll House Morsels 2/ $5.00 $2.50
Hy-Vee Light Apple Juice Cocktail $1.28
Kool-Aid Drink Mix 10/ $1.00 $0.10
Hunt's Tomato Ketchup $0.99
Welch's Jam or Jelly $1.98
Wesson Oil $3.38
Carambola Star Fruit $1.18
Dole Celery $0.97
Exotic Brazilian Mangos $1.18
Mini Sweet Peppers $1.99

Coupon Class

We are so excited to be part of the Iowa Valley Continuing Education, Come to our class to learn tips and tricks about saving hundreds  of dollers on your grocery bill!

Tuesday, September 27, 2011

Hy-Vee 2day Sale 9-28th - 9-30th

Hy-Vee Natural Spring or Purified Drinking Water 4/ $10.00 $2.50
Xtra Laundry Detergent 5/ $10.00 $3.$2.00
Peter Pan Peanut Butter $3.99
Hy-Vee Potato Chips $0.99
Hy-Vee Cottage Cheese $1.48
Tony's Crispy Crust Pizza $0.79
73% Lean Fresh Ground Beef only 1.79 per lb.
Hy-Vee 100% Natural Grade 'A' Fresh Whole Chicken 69¢ lb.
Hy-Vee Russet Potatoes $1.18

How to Eat for $7 or Less a Day

Is it possible to eat for $7 or less a day? At least one New Yorker, Zack, an aspiring comedian, says he does it. Here's how, along with more strategies anyone can use:


Buy in bulk. Zack drives to the suburbs in New Jersey to shop at bulk retailers, such as Sam's Club. He fills large duffel bags of food to bring back to the city and estimates it saves a significant chunk of change each month.

Stockpile supplies. Cans of beans and tomatoes are cheap, store easily, and make quick, filling meals.

Compare prices. For some items, such as fruit, buying from street vendors turns out to be cheaper than shopping at Manhattan grocery stores.

Cook big. Zack makes lots of soup, chili, and other big dishes that can turn into leftovers or even go into the freezer for a future meal. To spruce up the dishes and make them even bigger, he often adds pasta or rice.

Plan ahead. By loosely deciding in advance which meals to cook on which nights, Zack avoids getting home from work--starving--and eating out just because it seems easier.

Shop discount. A survey from Washington Consumers' Checkbook shows that families that would spend $150 a week if they shopped at average-priced chains, such as Safeway, could save $1,326 by shopping at the discount store Bottom Dollar Food--or spend $3,510 more by shopping at Whole Foods. While the survey focused on Washington, D.C.-area stores, the same principle applies across the country: Shops sell food, and often the exact same name brands, for very different prices. By switching from Whole Foods to Bottom Dollar Food, customers could save almost $5,000 a year. That figure might be enough to scare you off those pricey organic brands for awhile.

Build your meals around rice, noodles, or other grains, advises the Agriculture Department's recipe book. A casserole, for example, should be heavy on rice and vegetables. The feds offer a beef-noodle casserole along with stir-fried pork and vegetables with rice that demonstrate this technique. The University of Wyoming's cookbook suggests heavy use of oatmeal, and includes an oatmeal cookie recipe that incorporates applesauce. Kansas State University describes "mom's breaded tomatoes," which mixes bread and flour into cooked tomatoes to make the vegetable dish more filling.


Make use of leftovers, and your freezer. The Agriculture Department's recipe book urges users to make a beef pot roast according to its relatively simple recipe, then freeze half of it. It recommends the same technique with baked meatballs and turkey chili. The University of Wyoming suggests using canned peaches for pancakes, then freezing the unused juice in ice cube trays for future ice teas.

Bake "fried" chicken. A variation of "baked" fried chicken occurred over and over again in university cookbooks. The basic recipe: Coat chicken pieces in breading and Parmesan cheese along with spices, then bake in the oven. That way, you avoid the grease of fried chicken takeout.

Avoid prepackaged items. Instead of buying hummus, grated cheese packages, or frozen meals, make these items yourself to save money as well as cut down on sodium.

Go meatless. The university recipe books don't say this explicitly--probably because they want to avoid alienating farmers--but avoiding meat, or even just cutting back on it, saves a lot of money. Instead of beef or chicken, substitute beans and eggs.

[The Secret to Living Well on $40,000 a Year]

Stop wasting. The Agriculture Department recommends stocking up on food that keeps well, such as canned orange juice or dry goods. But be careful with fruits and vegetables, even if they're on sale, to prevent waste. Home cooks stuck with extra eggplant or flounder can avoid wasting food by using websites such as Allrecipes.com and the FoodNetwork.com to search for dishes based on the ingredients they have at home.

Get inspired. Food blogs such as Smitten Kitchen and Cooking with Amy offer practical recipes for all budgets, along with photos and step-by-step directions.
go here for more info

How to Save On…

How to Save on Clothing Basics

Search clearance sections. Type “clearance” into the search field of a retailer’s website. Hanes.com and Jockey.com, for instance, regularly offer discounts of 50 percent on bras, panties, and tights. Hue.com, known for its legwear and lingerie, has a clearance section that offers many items for nearly half price.




Register with shopittome.com. Check off your size, favorite brands (choose from 537 labels, such as Ann Taylor and Levi’s), and clothing preferences (dresses, denim) and you’ll receive a weekly or daily e-mail alerting you to online sales.




Get a store credit card. Certain big retailers give special discounts to cardholders. Kohl’s sends out 30 percent off coupons four times a year, Gap cardholders get 10 percent off the first Tuesday of the month, and American Eagle gives 20 percent off on your birthday.




Log on before you hit the stores. About to head out to Nordstrom (or Bloomingdale’s or Lord & Taylor)? Go to the store’s site first to look for specials, like unadvertised in-store sales and buy-one-get-one-free offers. You may also find printable coupons you can take with you.




Time shopping to coincide with sales. Gap and Banana Republic, for instance, both mark down midweek. Shop on Wednesday and you’ll find a large selection of sale items. Ask favorite stores about their policies.

Sunday, September 25, 2011

How to Save On…

How to Save on Your Grocery Bill

Purchase oranges, onions, and potatoes in bags rather than individually. You’ll pay roughly half the price, says Kati Neville, coauthor of Fix, Freeze, Feast (Storey, $15, amazon.com). Even Real Simple’s food editors do this, since those items are staples that will get eaten before going bad.

Don’t buy nongrocery items at the supermarket. Health and beauty goods are usually cheaper at mass-market retailers, like Target. And you’ll find the best deals on paper products at warehouse clubs.

Opt for frozen seafood over fresh. Vacuum-packaged salmon, flounder, and tilapia fillets and bags of frozen shrimp cost 20 to 40 percent less than their counterparts at the fish counter. (If that sounds unappetizing, consider that most “fresh” fish has been previously frozen during transport.)

Buy ground beef and chicken breasts in bulk or family-size packages and you’ll save big: 20 percent on ground beef and 50 percent a pound on chicken.

Find out an item’s cost per unit (CPU). It’s listed on the shelf sticker next to the price. It will tell you what an item’s cost per pound or ounce is, which can keep you from getting hoodwinked by packaging.

Saturday, September 24, 2011

How to Save On…

How to Save on Jeans

Look for blended fabrics. Pairs last longer if they contain at least 2 percent spandex. “That material doesn’t just hug your curves—it also helps maintain the shape of the jeans over time,” says Kathryn Finney, author of How to Be a Budget Fashionista (Ballantine, $14, amazon.com).

Choose a dark wash. “Denim companies launder items repeatedly to lighten the color,” says Rachelle Moley, trend manager for Lee Jeans. Deeper shades are handled less, so they last twice as long.

If you have a go-to style or brand, buy online. It’s often cheaper. Subscribe to the e-mail lists of denim makers to receive insider deals. For example, Levi.com offers coupon codes good for 20 to 30 percent off an order, plus free shipping on orders of $100 or more, and Gap has offered sales of up to 30 percent off. Or order from sites that offer free shipping, like amazon.com (on orders over $25) and zappos.com (yes, it sells more than shoes).

Stock up now. Retailers know this staple tops consumers’ fall shopping lists, so they offer the best prices in August and September, says Randy Allen, associate dean of marketing and corporate relations at Cornell University. Visit shefinds.com and thebudgetfashionista.com to find the latest sales

Friday, September 23, 2011

How to Save On…

How to Save on Pet Expenses
Groom midweek. Friday through Monday is the busiest time at pet salons. Many charge 20 percent less for midweek appointments, says Charlotte Biggs, president of the Pet Care Services Association, an industry trade group.

Pay attention to changes in routine. Pets are creatures of habit, so take any changes seriously. Excessive panting can indicate a heart condition; increased water consumption could be a sign of kidney disease. The early fix is usually a change in diet. Later the condition might require hospitalization and result in a big bill.

Don’t skimp on food. Cheaper brands have possibly harmful preservatives, such as BHT, and fillers, like corn, which may cause allergies, says Biggs. These can cause skin reactions and may require a vet visit and a prescription diet. The first two ingredients on the label should be animal proteins, not by-products, grains, or vegetables. The cost can run to $1 a pound, versus 50 cents a pound for lesser-quality food, but you’ll save in the end.

Adopt. Instead of buying from a breeder for $1,000 or more, donate $100 or so to a shelter and you’ll get a pet that has been vaccinated and spayed or neutered (procedures that can cost from $150 to $300 each). Find a local shelter at Animalshelter.org.

Consider pet insurance. Starting at $15 a month for a cat and $22 for a dog, policies at sites like Petinsurance.com will cover annual checkups, vaccinations, accidental injuries, and some illnesses. This can translate into major savings, since some ailments cost thousands of dollars to treat, says Karen Halligan, a veterinarian and the author of What Every Pet Owner Should Know (Collins, $16, amazon.com).

Wednesday, September 21, 2011

How to Save On…

How to Save on Dining at a Restaurant

Get savvy about menu tricks. How you navigate the menu can affect the amount you spend. For example, if the restaurant doesn’t print dollar signs with the prices (think 15 instead of $15), imagine that they are there. Otherwise, you will tend to spend 8 percent more per person, according to a recent study by the Culinary Institute of America and the Cornell University School of Hotel Administration. And think twice about selections printed on a menu’s top right-hand corner. Your eye goes there first, “so that’s where many eateries list their most expensive plates,” says Gregg Rapp, a menu consultant based in Palm Springs, California.

Doggie-bag your vino. You get the best deal when you order wine by the bottle. But what if you don’t finish the Chianti? No problem. All 50 states now have laws allowing you to take it with you. Check with the restaurant to find out how to package it and transport it home.

Buy a gift certificate. Go to Restaurant.com to purchase one that’s redeemable for $25 but costs you just $10. (I have used this and love it. Its great if your going out of town to the city, like Des Monies or bigger. They even have code often to get the gift certificate for less than the $10. Right now you can use the code ENJOY to get it 75% off. This offer ends 9-30-11)

Make a reservation. Even if you never wait for a table at your favorite haunt, use the no-cost booking service Opentable.com. You’ll earn points toward dining cheques—gift certificates you can redeem at any of the site’s 13,000 partners.

How to Save On…

How to Save on Halloween Supplies
Costumes

Steer clear of the costume aisle. Try some of these homegrown options instead.

Dancing With the Stars: Cover a tutu and leotard with glow-in-the-dark star-shaped stickers.
Breaking News: Staple torn newspaper sheets to old clothing.
Sick and Tired: Put a bicycle tire around your neck and a thermometer in your mouth.
Stick in the Mud: Wear an all-brown outfit and sew a large twig onto your chest.
Smartie Pants: Glue rolls of Smarties candies onto a pair of old pants.
Iron Chef: Wear a chef’s hat and carry an iron.
Quarter Pounder: Carry a quarter in one hand and a hammer in the other.
Tickled Pink: Don a head-to-toe pink ensemble with a pink feather boa.


Trick-or-Treat Supplies

Sweeten the deal. Drugstore “fun size” candy assortments average about 14 cents apiece. Oriental Trading Company (orientaltrading.com) offers lesser-known brands, like Wonka’s Laffy Taffy, at 12 cents a pop.

“Change” your approach. Younger tykes love to get money, so dole out loose coins in a small Baggie with a note reading, “Spend it any witch-a-way you want.”

Decorations

Head straight to local farms. You’ll save $5 to $10 per gourd, since grocery stores mark them up at this time of year. (Go to localharvest.org for listings in your area.)

Give them a hand. Create a deliciously macabre (but fun) centerpiece by stuffing latex gloves with cotton balls, then adorning them with faux nails or costume rings.

Liven up your home with glow-in-the-dark paint. Decorative lights can cost $26 per string, so use the water-based paint ($5.95 for one ounce, glonation.com) to personalize pumpkins.

Be a bloody good host. Turn drinks ghoulish by adding red food coloring to ice trays before freezing the water, then plop into clear drinks. Word to the squeamish: It gets creepier looking as the ice melts.

How to Save On…

How to Save on Winterizing Your Home

Hunt for air leaks. A total home energy audit includes this service, but it’s pricey—around $350. Instead, try the Black & Decker Thermal Leak Detector ($50, amazon.com), which identifies drafty areas in a home. Once you seal the problem spots, you could save up to 20 percent on energy costs.

Don’t overinsulate. Depending on where you live, you may not need insulation with the highest R-value (a measure of its ability to resist heat flow). For example, outfitting an 800-square-foot attic in Florida with high-quality R-60 fiberglass loose fill would cost about $2,480, whereas using R-30, which is sufficient in warmer climates, would run only about $1,120. To find out how much insulation you need, go to energystar.gov.

Change your filter only when it’s dirty. Install a whistle on your furnace ($1.70, amconservationgroup.com) that alerts you when your filter is partially clogged and will soon need to be replaced, says Ed Pollock, a spokesperson for the U.S. Department of Energy.

Opt for a weatherproofing kit. If you buy plastic shrink wrap, weather stripping, and electrical-outlet sealers individually, you’ll pay about 30 percent more than if you buy them in a set ($58, amconservationgroup.com). Use all the components and you’ll reduce your energy costs by up to 20 percent.

10 Healthy Foods That Cost Under $1

There are plenty of high-quality, nutritious foods in your local supermarket that won’t break the bank.

Low Price, High Quality

You won’t find any greasy burgers or fries on our dollar menu!

Just because you only have a buck in your wallet doesn’t mean you have to settle for fast food or packaged items. With food prices skyrocketing, some people have resorted to settling for cheap takeout.

Low price doesn’t always have to mean low quality, though.

Fresh fruits, vegetables and whole grains are vital components to any healthy diet. Fortunately, many of these nutritious foods can often be found in your local supermarket for less than a dollar, though prices vary depending on the season as well as where you live.

Apples
Broccoli
Dark Chocolate
Eggs
Papaya
Potatoes
Quinoa
Tofu
Yogurt
Nuts

Tuesday, September 20, 2011

Hy-Vee Sale 9-21 / 9-27

Hy-Vee Ad Coupons:
Hy-Vee All-Purpose Flour $0.99 $0.99
Pillsbury Family Size Classic Brownies $0.99 06-12 RP $0.40/1=$0.59
Hy-Vee Butter $1.99 $1.99
Hy-Vee Milk $0.99 $0.99
Ore-Ida Frozen Potatoes b2g1 free with purchase and coupon
Hy-Vee Sliced Bologna $0.99
Dole Iceberg Lettuce $0.59
Ragu Pasta Sauce 16 - 28 oz. jars
price shown using in-ad store coupon found in this week's Special Ad
limit 1 with coupon, limit 1 coupon per customer
first jar is a charity item at price shown, 2nd jar will be at regular price
$0.75/2 =$0.62

Huggies Diapers, GoodNites or Pull-Ups $8.99 $8.99
Post Honey Bunches of Oats $2.48
Peter Pan Peanut Butter $2.08
Hostess Snack Cakes 10/ $10.00 $1.00
Hy-Vee Baking Chips $1.68 $1.68
Hy-Vee Marshmallows $0.88 $0.88
Hy-Vee 100% Natural Value Pack Fresh Split Chicken Breast 88¢lb.

Trident Single Pack Gum 09-18 $1.00/3 =$0.67
Ziploc Slider Freezer or Storage Bags $1.69 09-11 S2 Freezer or Storage Bags 10 - 20 ct. $1.00/3 =$1.36

Columbine California Red Seedless Grapes 99¢ lb.
Driscoll's Red Raspberries $1.99

Monday, September 19, 2011

Baby bibs

I am a crafter by nature, I love sewing and making things, most of the cute stuff that is in my house you could guess that I made it. So it's no surprise that when I found out I was having a Boy I went crazy one day making cute baby boy bibs, They are super easy and cute! For no money at all, I used scraps for the bibs, and old towels for the backing, white tread I got at a garage sale this summer and Velcro for the fastened. it was literally almost  A no cost project (I made 8) If you do not have old towels laying around go to a thrift store and buy some, I got some extra ones for a $1, I plan on getting about 4-6 out off. This is also a great beginner's project if you are just learning how to sew.




Go here for the template and the instructions, please note that if you like to sew this is a very awesome site for so many projects, I can't live with out it!

A best kept secret: a thrift store



I got lucky, I mean really lucky at our trift store in town, all these clothes ready to be put away in baby brothers room ( I love washing and drying new clothes I get from thrift stores and garage sales)  I paid a Wopping $16.00 for all of these clothes! It was a laundry basket full! I was ecstatic for most of the weekend!

Some tips as to how to get good clothes at thrift stores are:
go early, just like garage sales, Go on days that they have sales, this sale was .25 cents per item, other stores will have tag sales like all red tags are 70% off, and so on, have a price in mind as to what you are willing to pay for it, nothing is more upsetting to me when I pay almost retail price for something at a thrift store. 
Makes sure you look at the piece of clothing carefully, no stains, or holes, and so on, again nothing is more upsetting to me when I get home and realized that oh bummer that it has a hole I can't fix, or man how did I not notice that big orange stain?

Clearance items are always great too, Kohls is my favorite place to go to shop for clearance items, I got my 2 year old daughter a name brand coat at 90% off retail price, You can't go wrong with that!

Food dehydrating

Does your kiddo's love fruity snacks? I thought so, what about trying to dehydrate apple sauce for Fruit leather? I did and it was so yummy
You will need:

2 cups of apple sauce (I used cinnamon)
If you use plain you might add 2 TBL. of your favorite jello powder to add a bit more flavor
Parchment paper to line the dehydrator tray.
mix in ingredients together and pour into the the tray, you will want the apple sauce to be about 1/8-1/4 inch thick Dehydrate on fruit setting for about 13-15 hours!
After it's done (it's not sticky to the touch) cut them up and roll them up in to serving sizes on cling wrap.



I also dried some tomatoes and celery for up coming soup I will make. Well worth the little bit of time to prep!

Thursday, September 15, 2011

Clifford will be at Hy-Vee



Clifford the Big Red Dog Visits Hy-Vee

CliffordClifford the Big Red Dog will be at the Iowa Falls Hy-Vee on Saturday, September the 17th, from 8 a.m. to 11 a.m.

We will have a special guest reading and some fun activities to do. Bring your cameras and family for a fun morning with breakfast and Clifford the Big Red Dog.


This message is from your Iowa Falls Hy-Vee
632 S Oak Street (Oak River Hills Mall) Iowa Falls, IA 50126
641-648-4644

Wednesday, September 14, 2011

Neutrogena Rebate

Go here to get a $10 rebate on select Neutrogena products when you spend $30 through 9/28.

Procter & Gamble Rebate





Purchase $50 in Procter & Gamble products through 10/31 and get a $10 rebate by mail HERE. For each rebate submitted, they will also be donating $10 to Breast Cancer Research.

Tuesday, September 13, 2011

Hy-Vee 1day Sale 9-16

7-Up Products 2 Liter Bottle $0.59
Hy-Vee Orange Juice $0.99
Tony's Original Pizza 6/ $10.00 $1.67
Corn King Sliced Bacon $2.48
Hormel Always Tender Whole Boneless Pork Loin 1.99 lb.
Hy-Vee Macaroni & Cheese $0.29
Dole All Natural Classic Iceberg $0.69

Go to Penny Pinching mom to see the coupon match ups

Hy-Vee sale 9-14 / 9-20

Hi-C Juice or Minute Maid Coolers $1.88
Post Kids' Cereal or Pebbles Treats $1.68
Hy-Vee Tortilla Chips 3/ $4.00 $1.33
Orville Redenbacher's Popcorn 3/ $5.00 $1.67
Dannon Danimals or Danonino Smoothies 3/ $6.00 $2.00
Hy-Vee Sour Cream $1.99
Hy-Vee 100% Natural Boneless Skinless Chicken Breast 1.58 lb.
Columbine Green Seedless Grapes 1.18 lb.
Dole Broccoli $1.48
Dole Premium Bananas 39¢ lb.

Wednesday, September 7, 2011

Help keep your pets safe with a free pet safety pack from the ASPCA!


Help keep your pets safe with a FREE pet safety pack from the ASPCA!

In the event of an emergency, our pet rescue window decal alerts rescue personnel that pets are inside your home. The safety pack also includes an ASPCA Animal Poison Control Center magnet—a great way to keep the APCC's toll-free emergency number and website address handy in case your pets get into something they shouldn’t!

Tuesday, September 6, 2011

Day Out With Thomas in Boone


Thomas the Train is currently touring the nation and he will be in Iowa for a Day Out with Thomas! You can catch the The Leader of the Track Tour 2011 at Boone & Scenic Valley Railroad & Museum September 17, 18, 23, 24 & 25.

A Day Out with Thomas includes a 25 minute ride with a full size Thomas the Tank Engine, meeting Sir Topham Hatt plus storytelling, live music, building with Mega Bloks and much more!

To find out more information about the event and to reserve your tickets head over HERE for a Day Out With Thomas 2011

Hy-Vee sale 9-07 / 9-13

Hy-Vee Mother's Choice Diapers $4.99
Midwest Country Fare Brown or Powdered Sugar $1.48
Pillsbury Cake Mix $0.77
Hy-Vee Apple Juice $0.99
Quaker Oatmeal Squares 2/ $4.00 $2.00
Hy-Vee Tomato Ketchup $0.88
Orville Redenbacher's Popcorn $3.48
Anderson Erickson Sour Cream $1.88
Hy-Vee Dip $0.78
California Bartlett Pears 99¢ lb.
Columbine Red Globe Grapes 1.48 lb.
Dole Snowy White Cauliflower $1.98
Earthbound Farm Organic Salad $3.99
Eggplant $0.99
Stemilt Artisan Organic Peaches or Nectarines 99¢ lb.
Tender Green Asparagus 1.99 lb.
Hy-Vee Bag Cereal $1.00
Hy-Vee Instant Oatmeal $1.00
Hy-Vee Pancake & Waffle Syrup $1.00
Fast Fixin' Breaded Chicken Patties or Nuggets $1.00
Hy-Vee Sherbet $1.00
Grimmway Farms Baby Carrots $1.00
Hy-Vee Garden Salad or Cole Slaw $1.00
Monterey Whole White Mushrooms $1.00
Ocean Eclipse Seafood Fillets $1.00

Saturday, September 3, 2011

Fried Green Beans

Do you have lots of green bean in your garden! I Do!, so I have been trying to find fun ways to cook it.

This is a great appetizer!

ingredients

oil, for frying
1 cup beer
1 cup all-purpose flour
2 teaspoons salt, plus more for seasoning
1/2 teaspoon ground black pepper, plus more for seasoning
1 pound green beans, ends trimmed

Directions

Preheat oil to 375 degrees F.

Whisk the beer, flour, salt and pepper until smooth.

Dip green beans into batter to coat, letting excess drip off. Fry in the oil in batches, until they are golden and crisp. Remove from oil with a spider strainer to a paper towel lined sheet tray. Sprinkle with salt and pepper.

go here for more info